Jak interpretować obraz z badania termowizyjnego budynku?
Chcąc wykryć uszkodzenia, wady budynku nie naruszając jego konstrukcji, można zlecić wykonanie badania termowizyjnego budynku. Jest to jeden ze skutecznych sposobów poznania mostków termicznych, czyli tych elementów konstrukcyjnych, którymi ucieka największa ilość ciepła. Jak odczytywać wyniki badania poziomu izolacji termicznej budynku?
Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne budynku?
Badanie termowizyjne budynku pozwala poprawić efektywność cieplną obiektu budowlanego, poznać miejsca jego modernizacji, które przyczynią się do zminimalizowania kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Starając się o środki na termomodernizację budynku, to jeden z wymogów programów, pozwalający dobrać odpowiedniej grubości i rodzaju materiały do wykonania ociepleń budynku. Idąc krok dalej, po zakończeniu prac termomodernizacyjnych, jest to również idealne narzędzie służące ocenie poprawności wykonanych prac.
Jak przebiega badanie termowizyjne budynku?
Do badania termowizyjnego budynku stosuje się specjalnych kamer, które z dużą dokładnością pozwalają wykryć potencjalne uszkodzenia instalacji elektrycznych, chłodniczych czy grzewczych i uniknąć kosztownych awarii, a nawet pożaru. Ich działanie oparte jest na światłosilnych układach optycznych i dużej rozdzielczości. Pozwalają one ocenić jakość wykonanych izolacji, jednocześnie wskazując obszary do remontu lub docieplenia. Dzięki termoczułym soczewkom umożliwiają one przeprowadzenie pomiaru temperatury na powierzchni będącego przedmiotem badania obiektu. Im większa jest badana temperatura, tym większe będzie emitowanie energii, co pokazuje specjalny obraz graficzny zwany termogramem. Odczytując wyniki, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kolory widoczne na obrazie, ale także tło, temperaturę na powierzchni obiektu, temperaturę powietrza oraz jego wilgotność, czy też dystans od badanego ciała oraz zanieczyszczenia obecne w strefie pomiaru. Mostki termiczne najłatwiej jest zaobserwować zimą.